Transformal Nefes nedir?

Bir insan yemek yemeden ne kadar süre hayatta kalabilir? Üç hafta, 6 ay, ya da bir yıl? Su içmeden ne kadar yaşıyabilir? Peki ya nefes almadan? Pek çok insan nefessiz ancak bir kaç dakika dayanabilir. Nefes bizim yaşam enerjimizdir. Eğer yanlış nefes alıyorsanız kendinizi yorgun, bitkin ve bir türlü dinlenmemiş gibi hissediyor olabilirsiniz.

Bilinçaltı düzeyinde düşünme ve hissetme, nefes alışımız ile bağlantılıdır. Öfkelendiğimiz zaman, ağlarken, korktuğumuzda, fiziksel ya da duygusal bir acı çektiğimizde fark etmeden nefesimizi tutarak tepki veririz. Yapılan araştırmalara göre, insanların %90’ı, nefes alma kapasitelerinin sadece %20 –%30’u gibi bir aralığı kullanıyor. Bu kısıtlı nefes alışkanlıkları ve yaşanan fiziksel – duygusal travmalar, nefes sisteminde blokajlara neden olarak hücrelerin ihtiyaç duyduğu oksijenin alınımını ve dolaşımını engelliyor.

 

Transformal Nefes (TN), nefes sistemindeki bu blokajları açıp temizler. Bu sayade kendinizi daha sağlıklı, enerjik, dengeli, ve güçlü hissedersiniz. TN, vücudunuzun arınma (detoksifikasyon) kapasitesinde ve bağışıklık sisteminde artış sağlayarak oksijenin vücudunuzda kesintisiz  dolaşımını sağlayan en etkili nefes tekniğidir. Vücuttaki oksijen miktarının artması ile birlikte hücre sağlığı ve yenilenme oranları artar. Böylelikle kanser başta olmak üzere, 50’yi aşkın anaerobik (oksijensiz ortamda bulunan/yaşayabilen) hastalığa karşı vücudun direncini arttırır. Duygusal ve zihinsel olarak stresi çözer, öfke, korku, tedirginlik, suçluluk ve üzüntü gibi bastırılmış duyguların çözümlenmesi için sizlere fırsat verir.

Transformal Nefes beden, ruh ve zihin bütünleşmesini deneyimleyeceğiniz dünyadaki en güçlü arınma tekniklerinden biridir.

 

Seanslara nasıl gelmeliyim?

Rahat haraket edebileceğiniz kıyafler giyinmenizi ve midenizin çok dolu olmamasına dikkat etmenizi öneririz.

 

Seanslar ne kadar sürecek?

Seans süresi 1 saat 30 dakika ile 2 saat arasında değişmektedir. Seansın sonrasında kendinizi enerjik hissedebileceğiniz için akşam 7-8’den sonraya bırakmamanızı öneririz. Uykunuz kaçabilir.

 

Kaç seans gelmeliyim?

Bir kişinin doğru nefes almayı öğrenebilmesi için düzenli aralıklarla (haftada bir/ 10 günde bir) minimum 5-6 seans almasını öneriyoruz.

 

Seans ücretleri ne kadardır?

Bireysel seanslar: 250 TL – Nefess Yoga üyelerine 210 TL

Grup seansları kişi başı (2-3 kişi): 200 TL – Nefess Yoga üyelerine 160 TL

Terapistler

Duygu Çıtlak

2012’de Boğaziçi Üniveristesi Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik bölümünü bitirdikten sonra İngiltere’de Aston Üniversitesi’nin Hastalık ve Sağlık Psikolojisi Türkiye’de Liyezon Psikolojisi olarak da bilinir, orjinal ismi MSc Psychology of Health Illness’dir yüksek lisans programını bitirmiştir. 2010 yılının sonlarına doğru alternatif terapi yöntemlerinden biri olan Transformal Nefes TN terapisi ile tanışmıştır. TN eğitimlerini Judith Kravitz’den 2011 yılında, nefes koçluğu stajını da 2013 yılında tamamlayıp Nefes Koçu sertifikasını almıştır.

Yüksek lisansı sırasında bir yandan da özel seanslarına devam etmiş, 2013 yılı mezuniyet sonrasında Türkiye’ye dönüp Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde yaklaşık 1 yıl boyunca gönüllü olarak psikolojik danışmanlık servisi sağlamıştır.

Profesyonel alanındaki gelişimine Prof. Dr. Mehmet Sungur tarafından verilen Kognitif Davranışçı Psikoterapi eğitimleri ile devam etmektedir. Psikolojik danışmanlık, Panik atak, Sınav Stresi özel danışmanlık ve grup danışmanlıkları ve Transformal Nefes terapilerini özel olarak devam ettirmektedir. Transformal Nefes Türkiye Derneği’nin üyelerinden olan Duygu Çıtlak, ayrıca LÖSEV’de gönüllü psikolojik danışmanlık yapmaktadır.