Son yıllarda önemli bir sağlık problemi haline gelen osteoporoz (gözenekli kemik), kemik yoğunluğunun azalmasıyla saptanan bir hastalık olarak kabul edilmektedir. Her üç kadından birinde görülmekte olan bu hastalık, doktorlar tarafından “sessiz” hastalık olarak adlandırılır. Sessiz denilmesinin sebebi; kemik yoğunluğu kaybının kişi tarafından kolayca fark edilememesinden kaynaklıdır.

Son yıllarda yapılan araştırmalara göre, 45 yaş üzerindeki yetişkinlerin yaklaşık %10’unda osteoporoz görülürken, %44'ünü düşük kemik kütlesine sahip olduğu saptanmış. Tabi kemik kütlesinin düşük olması her zaman osteoporoz olduğu anlamına gelmiyor. Belirli bir dereceye kadar osteopeni yani “kemik yoksulluğu” olarak tanımlanıyor.

Osteopeni ve osteoporoz söz konusu oldugunda, düzenlenmesi gereken yeni beslenme biçimlerinin yanı sıra yüzme, yoga, pilates ve tai chi chuan gibi egzersiz sistemlerinin de doktorlar ve fizyoterapistler açısından gerçekten önemli bir yeri var. 


Ancak, osteoporoz söz konusu olduğunda, tüm bu sistemler içindeki egzersiz çeşitlerinin hepsi önerilmiyor. Örnek olarak, gövde stabilizasyonu ve ekstansiyonu kifotik postüre karşı koruyucu rol oynarken, omurga fleksiyonu kesinlikle önerilmiyor. Gerçekleştireceğimiz atölyemizde önerilen - önerilmeyen hareketleri ve uygulanış biçiminlerini de ele alacağız.

GENEL İÇERİK:
- Osteoporoz ve osteopeni ile ilgili kanıta dayalı bilgilerin aktarımı
- Primer Osteoporoz
a. Postmenopozal osteoporoz b. senil osteoporoz, c. idiopatik osteoporoz

- Sekonder Osteoporoz
- Klinik bulguları ve yaşam kalitesinin arttırımı
- Postürel değişiklikler
- Denge egzersizlerinin rolü
- Gözlem yeteceğinin geliştirilmesi
- Yoga asana uygulamalarındaki faydalı hareketler
- Yoga asana pratiğindeki sakıncalı hareketler nelerdir

Teorinin ardından yoga asana pratiği yapılacaktır. Özgürce hareket edebileceğiniz rahat kıyafetlerle gelmeniz önerilir. 
Öğrendiğiniz bilgi ve çalışmaları sonradan hatırlayabilmeniz adına, defter ve kalem getirmeniz de önerilir.

Kimler Katılabilir?

Yoga hocaları ve hareket profesyonelleri
Osteopeni ve osteoporozu olan yoga öğrencileri

Tarih ve saat: 27 Mayıs 2018 Pazar / 14:30 - 17:30 


Ücret: 160 TL + KDV (Nefess Yoga Üyelerine 140 TL + KDV)

Uzman: Aslı Aral

Atölyeye kaydınız kesinleştirmek için 21 Mayıs tarihine kadar atölye ücretini ödemeniz yeterlidir.

Rezervasyon için 0216 550 03 00 nolu numaradan bizi arayabilir ya da aşağıdaki kayıt formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.

Aslı Aral Kimdir?

İstanbul Bilgi Ünv. ve Akademi İstanbul Reklam bölümünü okuduktan sonra Kurumsal firmalarla olan çalışma hayatı, 2007 senesinde geçirmiş olduğu ciddi bir trafik kazasının ardından sona erdi. Çarpmanın etkisiyle yaşamı bambaşka yönlere kayan Aslı’nın Yoga ile tanışması tam da bu zamanlara rastladı. Tedavi sürecinden sonra, 2009 senesinde yoganın sadece bir takım bedensel hareketlerden oluşan sınırlı bir sistem olmadığını, aksine yüzlerce dalı olan sonsuz köklü bir ağaç gibi olduğunu kavradı. Bedensel olarak yaşadığı travma, onu yoga terapi alanında derinleştirdi. Yoga terapi, bedene sınırlı gözler ve düşüncelerle bakmıyor, aksine farklı vücut yapılarını bazı değişikliklerle güvenli bir şekilde tıpkı diğerleri gibi hareketten fayda görmesini sağlıyordu. İnsan bedenine, fizyolojiye olan tutkusu onun karşısına Türkiye’nin önde gelen kıymetli bir fizyoterapistini çıkardı. Ardından güçlü bir fizik tedavi sistemi olarak geliştirilen pilatesi tanıdı.

Seneler boyunca Hem yoga hem de pilates sistemi ile ilgili birbirinden farklı Dünyaca tanınmış pek çok isimden dersler ve eğitimler aldı. Şimdi tüm çalışmalarını derslerini öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik sistemler oluşturarak hazırlayan Aslı, “Bedenle ilgili olan her çalışmayı hastalıklar dahil, zihinsel, fiziksel ve enerjisel karanlıkları aydınlatan, öze doğru gerçek bir yolculuk olarak tanımlıyor.”

www.asliaral.com

Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga


Ön kayıt formu