Beynini Doğru Besle kitabının tanıtımı (Banu Çadırcı’nın katılımı ve migren için Yoga Terapi uygulaması ile birlikte)

Tarih ve saat: 23 Aralık Cumartesi / 15:00-18:00

Kitap hakkında

Nöroloji Uzmanı Dr. Banu Taşçı Fresko, yılların hekimlik tecrübesiyle kronik ağrılar, özellikle migren ve fibromiyaljide hayatınızın dizginlerini nasıl yeniden ele alacağınızın ipuçlarını veriyor.

Bilimsel kanıtlara dayanarak beslenmenin ağrılarla olan girift ilişkisini sizin için anlaşılır bir dille anlatıyor. Bunun yanında pek çok hastalığı alevlendiren veya yangınını besleyen stresle baş etme yollarını özetliyor. Hastaların da doktorların da görmezden geldiği veya önemli olmadığını düşündüğü çocukluk çağı travmalarından, travmaların etkilerinden, travmaların üzerimizde yarattığı ağır yükten çıkış yollarını gösteriyor.

Banu Taşçı Fresko Hakkında

1969 senesinde İstanbul'da doğdum. Çocukluğum savaş öncesi Afganistan'da ve İstanbul'da geçti. Erenköy Kız Lisesi’nden mezun oldum. 1992 senesinde Tıp eğitimimi, 1997 senesinde Nöroloji uzmanlık eğitimimi İstanbul Tıp Fakültesi'nde tamamladım.

Ömür Hastaneleri, Koşuyolu Medipol Hastanesi, İstanbul Cerrahi Hastanesi ve Ulus Liv Hastanesinde çalıştım. 2017 senesinde kendi muayenehanemi açtım. Hasta teşhis ve takibi ile birlikte elektronörofizyoloji çalışmaları ve intraoperatif nörömonitorizasyon da yapıyorum.
Migren ve fibromiyalji başta tüm kronik ağrılarının altında yatan nedenleri bulmaca çözer gibi çözmeyi çok seviyorum. Önerilerimin, hastaların yaşam kalitesini artırması ve ağrılarından kurtulmaları beni çok mutlu ediyor.

8 sene önce tesadüf eseri yoga ile tanıştım. Sevgili Natalie Fata ile yaptığım dersi hala hatırlıyorum, o kadar etkilenmiştim. İlk ders ile birlikte her derste yoga beni, vücudumu ve zihnimi değiştirdi. Kendim, kızım ve hastalarım üzerinde yoganın yarattığı değişimi gördükçe, yoganın insan sağlığın üzerine etkileri ve bilimsel yönünü merak ettim, tıp literatüründe yoga ile ilgili tüm yazıları okumaya çalıştım. Uzun yıllar Yeşim Ecem Oral ve Diana Jaramillo’ dan ders aldım. Yoga pratiğimi derinleştirmek ve hastalarıma yönelik daha çok bilgi sahibi olmak ve hastalara adoğru bilgi aktarabilmek için 2017 senesinde Nefess Yoga‘da Arzu Sunam ve Yelina Tayfur ile temel yoga eğitmenlik, Gül Dirican ile restoratif yoga ve Cihangir Yoga’da Banu Çadırcı ile yoga terapi eğitimlerimi tamamladım. Bu sene Banu Çadırcı’ nın eğitiminde asistanlık yapıyorum.

2014 senesinde Dr. David Perlmutter'in “Tahıl Beyin” isimli kitabını okuduktan sonra
uzun yıllardır var olan migren, fibromiyalji, fazla kilolar, deri bulguları, alerjiler, bağırsak ve tendon problemlerimin glüten kaynaklı olabileceğini fark ettim. Glütensiz beslenme ile sağlığımdaki inanılmaz değişim sonrasında bu konu üzerine kafa yormaya ve bilgilerimi derinleştirmeye karar verdim. Glütensiz beslenme ve sonrasında Taş devri diyeti ile ilgili bulabildiğim her şeyi okudum. Derinleştikçe beslenmenin insan sağlığı üzerine ne kadar etkili olabileceğini, çölyak hastası olmasa dahi bir kişinin glütene hassas olabileceğini ve kronik ağrıların oluşumunda önemli rolü olduğunu gördüm. Bir nörolog olarak bağırsakların ne kadar önemli olduğunu, vücudun bir bölümünü diğer bölümlerden izole ederek tedavi etmeye çalışmanın sonuçsuz kalacağını gördüm.

2015 senesinde ilk kez tanıştığım aile dizimi çalışmaları, bilimsel alt yapısını çözemesem de ilgimi çekiyor. Elbette her şeye çare olan, tüm dertlerin devası olan bir yaklaşım olarak görmüyorum. İnsanın kendi geçmişine yönelik iç görü sahibi olmasını sağlayan yardımcı bir araç olarak ele almak daha akılcı geliyor. 2015 senesinin sonlarında Göksel Karabayır yanında başladığım eğitimim halen devam ediyor.

Migren ve fibromiyalji gibi kronik ağrıların altında yatan nedenleri ve önerilerimi anlattığım kitabım “Beynini doğru besle” Ekim 2017’de Hayy kitaptan yayınlandı. Glütensiz ve taş devri tipinde beslenmenin önemi, geçmişte yaşanan travmaların etkilerini, beden ve ruh sağlığı için hareket ve egzersizin, en çok da yoganın önemini anlattım. Yoga asanalarının yararları yanında meditasyon yapmanın, nefes çalışmalarının, farkındalığın ve affetmenin sağlık ve zihin üzerine etkileri açıklamaya çalıştım.

2010 senesinin sonlarında değerli ressam Ahmet Güllü ile tanıştım ve Ahmet Hoca'mın destek ve yüreklendirmesi ile resim çalışmalarına başladım. Ahmet Güllü ile çalışırken 2011 senesinde değerli ressam Vedat Örs ile de çalışmaya başladım. Vedat hocamın yanında akrilik boyalar ve suyla çalışmayı öğrendim, bugünkü tarzımın temelleri atıldı. Günümüze kadar 7 kişisel sergi açtım, 2014 senesinden beri Lebriz.com üyesiyim.

Hekimlik, yoga, yazarlık ve resim çalışmalarım yanında bir diğer sevdiğim şey ise yürüyüş ve trekking yapmak. Kızımla birlikte 2013 senesinde ilk kez gittiğimiz Karadeniz'in dağları ve yaylaları en sevdiğimiz rotamız. Her sene değişik yaylalar ve dağlar ekleyerek repertuarımızı büyütüyoruz.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga