Yoga Terapi ve Fonksiyonel Anatomi Uzmanlaşma Programının içeriğini bu zamana kadar aldığım bir çok eğitim ve edindiğim deneyimlerin bir sentezi olarak hazırladım. Eğitimin ilk tohumları 2007 senesinde geçirmiş olduğum ciddi bir kazanın ardından uzun süre tedavi gördüğüm zamanlarda atıldı. Kendi bedenimden “Bilge Bedenimden” paha biçilemez şekillerde öğrendiğim deneyimler, senelerdir farklı farklı bir çok yoga eğitimi ve güçlü bir alternatif sağlık sistemi olan pilatesten aldığım eğitim ve derslerle bütünsel bir bakış açısı kazanmamı sağladı. Bu süre zarfında çok kıymetli fizyoterapistlerle de bulduğum çalışma fırsatları, anatomik bilgilerimi daha da geliştirip derinleştirdi.

2009 senesinden bu yana yoga üzerine aldığım derslerin, eğitimlerin, verdiğim yüzlerce dersin bana kattıkları, aynı zamanda çeşitli rahatsızlar yaşayan öğrencilerimle yapmış olduğum grup ve birebir çalışmalarla edindiğim deneyimler, bu eğitimin içinde kendine yer bulacak. Böylelikle eğitimime katılacak olanlar, anatomi bilgilerinin yanı sıra yapacakları tüm çalışmaları önce kendi bedenlerinde hissederek-anlayarak deneyimleme fırsatı bulacaklar. Yapılacak meditasyon ve somatik çalışmalarla artan farkındalık, bedenin dilini daha dolaysız şekilde anlayabilme fırsatını da beraberinde getirecek. Gerçek anlamda bütünsel bir bakış açısıyla yaklaşacağım bu eğitimin birincil amacı; Yoga hocaları için, derslerinde öğrencilerinin mevcut fiziksel rahatsızlıklarına karşı hazırlıklı olabilmeleri, fiziksel ve enerjisel açıdan durumun gerektirdiklerine uygun şekilde dersin akışına yön verebilmeleridir. Yoga öğrencileri için ise; bundan sonraki uygulamalarında bedeninin her bir parçasına çok daha spesifik yaklaşabilmelerine imkân sağlamak ve hem hocalar hem öğrenciler için bu farkındalığı yoganın asıl uygulama alanı olan ”yaşama” taşıma olasılığını araştırmaktır.


Size Neler Katacak?

* Öncelikle fiziksel bedeninizle olan bağınız farklı bakış açıları ile gelişip kuvvetlenecek, hali hazırda yer alan asana pratiğinizi bilinçli ve güvenli bir sistem olan Yoga Terapi üzerine oturtabileceksiniz.

* Fiziksel Anatomi bilgilerinizi tazeleyecek, üzerine eklenecek olan güncel bilgileri kolay ve akılda kalıcı bir anlatım tarzı ile öğrenecek, böylelikle kendine güveni tam, sağlıklı ders verebilme kapasitesi gelişmiş hocalara dönüşeceksiniz.

* Derslerde karşılaşılan fiziksel rahatsızlıklara daha bilinçli yaklaşacak, güvenli ve bedeni bir bütün olarak algılayıp çözüm odaklı kararlar vererek, uygulamalarınızı bu şekilde harmanlayabileceksiniz.

* Yoga terapi sistemi ile tanışacak, yoga anatomisini fonksiyonel anlamda öğrenecek, bu sayede yoga terapi sistemi ile öğrencilerinizin ve kendinizin bedensel ve enerjisel dengesini maksimum derecede koruyabileceksiniz.

* Eğitimin merkezinde yer alan Yoga terapi sisteminin yanı sıra, fizik tedavi ve başka bir sağlık sistemi olan pilates gibi farklı yaklaşımlar da incelenecek. İşlenecek konuları teori ile sınırlı kalmayıp pratikte de karşılaştırmalı olarak gözlemleme fırsatı bulacaksınız.

* Fiziksel bazı rahatsızlıklar söz konusu olduğunda yapılması ve yapılmaması gereken başlıca hareketleri öğreneceksiniz.

* Propların (kemer, minder, blok, bolster, göz yastığı vs.) yoga terapi sistemi içindeki kullanım şekillerini öğreneceksiniz.

* Farklı bedenlerle çalışarak gözlem yeteneğinizi arttıracak, asanaların farklı bedenler üzerinde yarattığı etkileri ve bu etkilere yoga terapi sistemi açısından nasıl yaklaşılması gerektiğini inceleyeceksiniz.

* Çeşitli yoga asanaları ve bu asanaların biyomekaniksel açıdan incelenmesi, mobilizasyon ve stabilizasyon kavramının geliştirilmesi sağlanacak. Oluşan bu sistem ile yaratıcı yeni hareket kalıpları geliştirebileceksiniz.

* Farklı tekniklerle uygulanacak olan nefes alış ve verişlerin beden üzerinde yarattığı etkiyi gerçek anlamda hissedecek, yoga terapi asanaları ile birlikte çok yönlü kullanımını öğreneceksiniz. Bu sayede fiziksel olduğu kadar zihinsel ve enerjisel anlamda da etkili farkındalıklar geliştirmiş olacaksınız.

* Yoga terapi, nefes merkezli bir takım hareket kalıplarının dışında, aynı zamanda günlük hayatınızı dönüştürmekte destek alabileceğiniz bir enerji biriktirme sanatı, farkındalık yoludur. Yoga terapi eğitimi ile fiziksel anatominin yanı sıra, insanın varoluşunu zihinsel ve enerjisel açıdan bütünsel bir bakış açısıyla gözlemleyip, yaşamınızdaki enerji kaçaklarını keşif yetisi geliştirecek, bu sayede gerçek anlamda bütünsel bakış açısıyla yaklaşıp, eğer isterseniz öncelikle kendi hayatınızı dönüştürme yolunda adımlar atabileceksiniz.


İçerik :

1. Bölüm

Kemikler ve İskelet Sistemi
Omurganın yapısı ve Fonksiyonel Anatomisi
Eklemler ve Hareket Planları
Nefes Anatomisi ve Diyafram Kası
Kaslar ve Yapısı
Temel Kas Grupları ve Kasların Fonksiyonel Hareketi
Kemik, kas, tendon, ligament, fasya, kıkırdak, damar ve sinirlerin birbiriyle olan ilişkisi ve çeşitli videolar ile görsel anlamda da kavranabilecek.

2. ve 3. Bölümler

Alt ve Üst Ekstremiteler
Omurga Rahatsızlıkları:
Hareketi Etkileyen Mekanik Faktörler
Kemik yapısı ve Anatomik Farklılıklar
Bedenin Her Bir Parçasının Birbiriyle ilgili olan İlişkisi
Biyomekaniksel Yapıya Göre, Yapılması ve Yapılmaması Gereken Bazı Hareketler
Yoga Terapi Anlayışı ve Bakış Açısı
Yoga Terapi Sistemi ve Serilemeleri
Tema Oluşturma ve Yardımcı Elemanlar


4. Bölüm ve İnziva

Yoga Terapi ve Meditasyon ilişkisi
Nefesin Hareket içinde Adaptasyonu ve Yönlendirilmesi
Somatik Hareketler ve Yaklaşımlarla Beden Bütünlüğünü Koruma
Ses ve Şifa Çalışmaları
Enerji Çalışmaları ve Derslere Etkisi
Derslere Farklı Yaklaşımlar Geliştirerek, Yaratıcı Yeni Seriler Oluşturma Teknikleri
Öğrenci ile Yoga Terapi Hocası Arasındaki Etkileşimin Geliştirilmesi
Dersi Yönlendirebilme Önerileri
Yoga Terapi ve Yaşama Sanatı   

Kendi alanlarında yetkin iki ayrı Yoga Terapi Hocası, eğitimimizin ilerleyen zamanlarında bizleri derin bilgileriyle beslemek ve desteklemek amacıyla oluşturdukları workshoplarla misafirimiz olacaklar.

Hicran Avcı Wilkinson
“Menopoz ve PreMenopoz Dönemi Yoga Terapi Çözümleri”
info@hicranwilkinson.com
instagram.com/hicranlayogaterapi

Deniz Spatar
“Kendi Işığımla Buluşmak”
Şiddetsiz İletişim Temelli semineri ile bizlerle olacak.
denizspatar@gmail.com
facebook.com/kalpdili.si


Kimler Katılabilir?

* Temel Hocalık Eğitimini tamamlayıp Yoga Terapiyi tanımak ve bu alanda derinleşmek isteyenler,
* Anatomi ve fiziksel rahatsızlıklar konusunda daha fazla bilgi edinmeyi veya öğrencilerine gerçek anlamda güvenli dersler verebilmeyi isteyen yoga hocaları,
* Eğitim, Yoga Terapi alanında kendini geliştirmek isteyen deneyimli öğrencilere açıktır. Yalnız bunun için en az 20 (yirmi) Yoga Terapi dersine katılmış olmaları istenmektedir.
(Ders katılımı için Nefess Yoga veya herhangi bir yoga stüdyosu geçerlidir).

Sağlık sorununuz var ise, bu konuda eğitimden önce hocanızı bilgilendirmenizi rica ederiz.

Buluşma Takvimi: 

1. Buluşma: 24 - 25 Mart 2018 / 10:00 - 17:00
2. Buluşma: 21 - 22 Nisan 2018 / 10:00 - 17:00
3. Buluşma: 26 - 27 Mayıs 2018 / 10:00 - 17:00
4. Buluşma: 23 - 24 Haziran 2018 / 10:00 - 17:00


İnziva Tarihi ve Yeri : 4-7 Ekim 2018 / Yediburunlsr Lighthouse

Eğitim ücreti ve ödeme seçenekleri:

Ödeme Seçenekleri:

Erken Kayıt Ücreti: 1.950 TL+ KDV (26 Ocak'a kadar)

Eğitim Ücreti: 2.250 TL+ KDV

Eğitim Koşulları

1. Eğitim min. 8 kişi ile açılacaktır, katılımcı sayısı 16 kişi ile sınırlıdır.
2. Avantajlı Kayıt Ücreti, 26 Ocak 2018 tarihine kadar yapılacak olan peşin ödemelerde geçerlidir.
3. Kayıt anında 500 TL ön ödeme alınacaktır. Kayıt iptali halinde ön ödemenin iadesi yapılmamaktadır.
4. İnzivanın yol ve konaklama masrafları, eğitim ücretine dahil değildir.

Sertifika Alabilmek İçin ;
Stüdyo ve inziva dahil tüm eğitim buluşmalarına katılmanız,
Ders verme, derse katılım, gözlem, ödev ve okumaları başarıyla tamamlamış olmanız, bunlara ek olarak hocanızın da onayını aldığınız takdirde sertifika almaya hak kazanmış olacaksınız.

Ayrıca eğitimi başarıyla tamamlayan ve 200 saatlik temel yoga hocalık eğitimi sertifikası sahibi Yeni Mezun - 4 (dört) Yoga Terapi hocası, Nefess Yoga'da hafta içi belirlenen gün ve saatlerde staj yapma imkanı sağlanacaktır.

Staj dersi verebilmek için; Nefess Yoga'da en az 6 Aylık üyelik kaydı ve tüm eğitim boyunca yapılan değerlendirmeler sonucunda, staj için yine Aslı Aral hocamızın onayını almış olmanız gerekmektedir.

Nefess Yoga olarak; sunduğumuz ayrıcalıklar ve eğitim ödeme planı konularında sizinle bire bir iletişime geçerek size en uygun çözümleri sunmamız için, sayfanın sonundaki formu doldurabilir veya nefessyogaegitim@gmail.com e-posta adresi ile Helin Kutlan ile iletişime geçebilirsiniz.

Aslı Aral ile iletişime geçmek için asliaral13@gmail.com adresinden sorularınızı iletebilir ya da randevu alarak yüzyüze görüşebilirsiniz.


Aslı Aral Kimdir?

İstanbul Bilgi Ünv. Görsel İletişim Tasarım ve sonrasında Akademi İstanbul Reklam bölümü mezunudur. Kurumsal firmalarla çalışma hayatı, 2007 senesinde geçirmiş olduğu ciddi bir trafik kazasının ardından sona erdi. Çarpmanın etkisiyle yaşamı bambaşka yönlere kayan Aslı, hayatının geri kalanını değişime ve dönüşüme adadı. Yoga ile tanışması tam da bu zamanlara rastladı. Tedavi sürecinden sonra, Yoganın içinde derinleşip bütünleştikçe, ilgilendiği konunun sadece bir takım bedensel hareketlerden oluşan sınırlı bir sistem olmadığını, sınırların ötesinde tüm yaşamı kapsayan sonsuz bir hayat yolu olduğunu farketti. Yogayı ve bağlı olduğu anlayışı uygulamalarla yaşamına katarken, beraberinde getirdiklerini zamanla tüm hayatına yansıtmaya başladı. Bu şekilde kazanın bedeni üzerinde bıraktığı duygusal, fiziksel ve enerjisel yaraları da yavaş yavaş dönüşmeye başladı.

İnsan bedenine, fizyolojiye olan tutkusu, sonrasında o zamaki çalıştığı stüdyo vasıtasıyla karşısına 2013 senesinde Türkiye’nin önde gelen kıymetli bir fizyoterapistini çıkardı. Bu karşılaşmanın ardından Aslı, güçlü bir fizik tedavi sistemi olarak geliştirilen pilatesi tanıdı. Aynı yoga gibi pilatesi de derinlemesine incelemeye ve öğrenmeye başladı. Seneler boyunca Hem yoga hem de pilates sistemi ile ilgili birbirinden farklı Dünyaca tanınmış pek isimden dersler ve eğitimler aldı. Şimdi verdiği workshop, eğitim ve dersleri tüm bu bilgiler ışığında harmanlayarak öğrencilerinin ihtiyaçlarına yönelik sistemler oluşturarak hazırlayan

Aslı,
Bedenle ilgili olan her çalışmayı, hastalıklar dahil, zihinsel, fiziksel ve enerjisel karanlıkları aydınlatan, öze doğru gerçek bir yolculuk olarak tanımlıyor.2009 Hatha Yoga - Asana Pratiği
2009 Usui Reiki 1. 2. 3. Seviye Eğitimleri
2010 Iyengar Yoga - Sine Özsoy
2011 RYT- 200 Teacher Training Hatha Yoga - Zeynep Aksoy
2011 Travmaları Şifalandırma - Svagito L. Leibermeister
2011 Ayurveda Tanı ve Terapisi - Dr. Arindham Chatterjee - Global Ayu Care
2011-2012 Yoga Anatomisi ve Yoga Terapi / Viniyoga Hocalık Eğitimi - Banu Çadırcı - 64 Saat
2012 Hamile Yogası - Mey Elbi & Nur Sakallı - 40 Saat
2012 EFT Master Practitioner - Association For Meridian & Energy Therapies - Sandra Hillawi
2012 Practitioner of EmoTrance - Association For Meridian & Energy Therapies - Sandra Hillawi
2013 Menopoz Dönemine Yoga ile Hazırlan - Banu Çadırcı
2013 Tias Little Somatik Çalışma - Bel, İç Bacaklar ve Kalça Odaklı
2013 İleri Seviye Vinyasa Eğitmenlik Eğitimi - 150 Saat - Nefess Yoga
2014 Serotonin Akademi Pilates - Mat
2014 Serotonin Akademi Pilates - Reformer
2014 Anatomy in 3D – Serotonin Akademi
2014 Osteoporoz ve Fibromiyalji Sendromu - Serotonin Akademi
2014 Omurga Fonksiyonel Anatomisi ve Rahatsızlıklar - Serotonin Akademi
2014 Basış Mekaniği ve Yürüyüş Analizi - Serotonin Akademi
2014 Fasyal Sistemler ve Fasyal Training - Serotonin Akademi
2015 Yoga for Lower Back Pain - Aadil Palkhivala
2015 Yoga for Neck & Shoulder Pain - Aadil Palkhivala
2015 Türkiye Herkes için Spor Federasyonu - HİS – Yoga Branşında Yardımcı Antrenör Belgesi
2015 Yin Yoga Uzmanlık Eğitimi - 100 Saat - Melih Kenet Studio
2016 Basic of Applied Anatomy Workshop - Doug Keller
2016 Healing & Preventing Wrist Pain - Doug Keller
2016 Balanced Body Mat - Taha Erpulat
2016 Balanced Body Reformer - Taha Erpulat
2017 Psychology, Yoga & Ayurveda Tools for Managing Grief
2017 Yoga to Smoothe Sciatica – Doug Keller
2017 Hareket Anatomisi - Serotonin Akademi
2017 Çakra Meditasyon Çalışması - Sidem Özkan - Nefess Yoga
2017 Relieve Tension in the Psoas Workshop – Sandra Andersonwww.asliaral.com


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga


Ön kayıt formu