Yoga nedir?

Yoga tek kelime ile farkındalıktır. Önceleri beden parçalarını, kolları, bacakları, kalçaları, omuzları farketmek; sonra gitgide daha ince duyumları...

Bedeni ve bedendeki duyumları farkederken, kişi gitgide daha fazla an'da kalmaya başlar.

Bedeni nefes aracılığı ile farklı pozlar arasında çalıştırmak, aslında zihni hep an'a getirmek için araçtır. Bedenle çalışarak bedenin kapasitesini, gitgide genişleyebilen sınırlarını, hassasiyetlerini farketmektir yoga. Ve bu sınırlara, hassasiyetlere, şefkatle yaklaşabilmeyi öğrenmek... Yoga asanaları (pozları) aracılığı ile kişi kendi kişiliği ile yüzleşmeye başlar.

Bedeni sınırlı konfor alanından çıkarmaya başladıkça, kişiliğin köşeli kalıpları yumuşamaya, kişi değişip dönüşmeye başlar.

Hatta pozlara hırsla yaklaştığında ortaya çıkan rahatsızlıklar bile günlük hayattaki ezberlerden, hedef ve beklentilerden an'a nefese dönmeye bir araç olur. Kişi nefesle an'da kalarak pozları deneyimlemeye başladıkça değişim kendiliğinden gelebilir.

Yoga, hangi sıklıkta yapılmalıdır?

Yoganın faydalarını hissetmek için haftada en 2-3 kez derslere katılmalısınız Hergün düzenli olarak yapılan yoga ise önerimizdir.

Yoga herkes için uygun mudur?

Yogayı herkes yapabilir. Herhangi bir sağlık sorununuz varsa, doktorunuza danıştıktan sonra yogaya başlayabalirsiniz. Sağlık durumunuzu dersin hocasıyla mutlaka paylaşınız.

Yoga yapmak için esnek olmak gerekli midir?

Esnek olmak gerekli değildir. Derslere geldikçe, bedeniniz güçlenmeye ve esneklik kazanmaya başlayacaktır.

Nefess Yoga’da yeni başlayanların katılabileceği seanslar nelerdir?

Hatha Yoga Başlangıç, Vinyasa Yoga, Kundalini Yoga, Bütünsel Hareket, Yin Yoga, Yoga Terapi, Somatik Yoga Terapi, Free Flow, Ashtanga Başlangıç ve Meditasyon seanslarına katılabilirsiniz.

Yoga Orta seanslarına ne zaman katılmaya başlayabilirim?

Bir süre (10-15 seans) Yoga Temel seanslarını takip ettikten sonra Yoga Orta seansını denemenizi öneriyoruz.

Yoga yaparken ne giymek gerekir?

Hareket etmenizi kısıtlamayacak, rahat edeceğiniz kıyafetlerle yoga dersine katılabilirsiniz.

Nefess Yoga'ya kaydolmak için ne yapmam gerekir?

Üyelik sayfamızdan kendinize uygun olan üyelik paketini seçip satın almanız yeterlidir. Derslere katılmanız için gereken bütün bilgileri mail adresinize göndereceğiz.

Derslere katılırken yanımda ne bulundurmam gerekir?

Derslerde bir mat bulundurmanız ya da yoga yapmaya uygun bir yüzey üzerinde olmanız dışında bir gereklilik yoktur. Ekstra olarak yakınınızda bir su, battaniye ve yastık bulundurursanız faydası olabilir.

Nefess Yoga'da derslere başlamak için belli bir dönem var mıdır?

Derslere başlamanız için belli bir dönem yoktur. Haftalık programımızdaki bütün dersler (seviyelerine uygun olmak koşuluyla) ilk defa gelecek katılımcılarımıza uygundur. Üyeliklerimiz hafta bazlı olup, her Pazartesi başlayabilirsiniz. Üyelik sayfamızdaki üyelik tiplerinden kendinize uygun olanı seçip hemen üye olabilirisiniz.