Zoom Nasıl Kullanılır?

Click here for instructions in english.

1 Bilgisayar kullanıyorsanız Zoom.us adresinden, telefon ya da tablet kullanıyorsanız iPhone ve iPad için App Store'dan, Android cihazlar için Google Play üzerinden ücretsiz olarak Zoom'u kurun. Cihazınıza Zoom zaten kuruluysa bu adımı atlayabilirsiniz.

2 Uygulama bilgisayarınıza ya da mobil cihazınıza kurulduktan sonra sonra ilk adım olarak uygulamayı açmanız ve giriş yapmanız gerekir. Bunun için uygulamanın ilk ekranında Sign Up seçeneğini seçip sizden talep edilen bilgileri girerek üye olma adımlarını tamamlayın. (Uygulamayı kurup üye olma adımlarını tamamladıktan sonra bu işlemleri her toplantıdan önce tekrarlamanıza gerek yoktur.)

3 Üye olma işlemi tamamlandıktan sonra Sign In seçeneğini seçerek hesabınıza giriş yapın. Artık ders saati geldiğinde derse katılmaya hazırsınız.

4 Derslere katılmak için, katılmak istediğiniz dersin başlangıç saatinden en az 5 dakika önce Zoom kurduğunuz cihazınızla ders linkine tıklamanız yeterlidir. Ders linkleri, Nefess Yoga üyesi iseniz hafta başında sizinle email yoluyla paylaşılmıştır. Üye değilseniz ücretsiz derslere katılmak için Program sayfamızdaki ücretsiz derslerin adına tıklayarak çıkan linklere tıklamanız gerekir.

5 Ders linkine tıkladığınızda Zoom uygulaması sizi otomatik olarak toplantıya dahil edecek. Bu noktada eğitmenimiz sizi derse alana kadar kısa bir süre bekleme odasında bekleyeceksiniz. Ekranda "Please wait for the host to start this meeting." ya da "Please wait, the meeting host will let you in soon." mesajlarını görebilirsiniz. Bu normaldir.

6 Görüşme açılıp eğitmen sizi derse kabul ettikten sonra "to hear others please join audio" yazan bir ekran çıkacak. "Call using Internet Audio" seçeneğini seçin. Derslere katılmak için yapmanız gereken adımlar bu kadar!

7 Ders bittikten sonra ya da herhangi bir sebepten dersten çıkmanız gerekirse ekranın sol üst köşesindeki End Meeting butonuna basarak oturumu sonlandırabilirsiniz.
Zoom ve Kişisel Verilerin Güvenliği Hakkında

Sevgili Nefess Yoga takipçileri,

Bir süredir online platform üzerinden sürdürdüğümüz seanslar için tüm dünyada da yaygın şekilde kullanılan Zoom isimli programı kullanıyoruz.

Yoga ve meditasyon alanını tutmayı sürdürür iken bir yandan da siz takipçi ve katılımcıların memnuniyeti ve kişisel verilerinin güvenliği bizim için oldukça önemli. Bu süreçte de işbirliği yaptığımız ortaklarımızı seçerken özenli olmaya ve güvenilirliği esas almaya öncelik veriyoruz.

Online dönemde işbirlikliği yaptığımız Zoom’un kullanımı artmış, bizim de takip ettiğimiz üzere; olumlu ve olumsuz pek çok haber gündeme gelmiştir. Kimisi yanıltıcı olan bu olumsuz haberlerin ardından Zoom kullanıcılardan aldığı geri bildirimler doğrultusunda çeşitli güncellemeler yaptığını ve güvenlik önlemlerini arttırdığını kendi sitelerinde açıklamıştır.

Belirsizlik döneminde yoga ve meditasyon alanını tutmayı sürdürmek için online platformları kullanmaya devam edeceğiz. Bunu yaparken kendi sorumluluk alanımız, sizlere güvenli bir pratik alanı yaratmaktır. Pek çok Online paylaşım imkanı sunan platformun güvenlik konusunda açıkları bulunabilmekte ve bu konuda bizler de uzman olmadığımız için yaptıkları güncellemeleri takip ederek geri bildirim vererek şu an için Zoom platformu ile yola devam ediyoruz.

E-posta adresiniz dışında hiçbir kişisel bilginin paylaşılmaya ihtiyaç duyulmadığı Zoom platformunu güvenli buluyor ve tercihi size bırakıyoruz.

Derslere ya da atölyelere katılırken kameralarınızı kapalı tutmayı tercih edebilirsiniz.

Online Dersler için bilgisayar / telefonlarınıza kurduğunuz Zoom uygulamasının kullanım şartlarını dikkatle okumanızı rica ederiz. Uygulama ile ilgili sorumluluk size aittir.
How To Use Zoom

1 Install the application for free on your phone, tablet or computer via Zoom.us, Google Play for Android devices or the App Store for iPhone and iPad.

2 After installing the app, launch the app on your device and create an account by clicking Sign Up and following the required steps.

3 After the sign up steps are completed, sign in to your account by clicking Sign In. You are now ready to join the classes.

4 To join a class, click the class link provided to you. Zoom will automatically take you to the class room. Please make sure to join a class at least 5 minutes before the scheduled time. If you have an active membership with Nefess Yoga, weekly class links should have been provided to you through email at the start of the week. If you don't have an active membership you can join the free classes from the Program page. Just click the name of the free class you want to join and the link for the class will be displayed.

5 When the meeting is started and after the instructor has accepted you to the meeting, a screen with the text "to hear others please join audio" will appear. Please select "Call using Internet Audio".

6 After the class is finished, or whenever you may have to leave the meeting, you can end the session by pressing the End Meeting button at the upper left corner of the screen.