T'ai Chi Ch'uan

T’ai Chi Chu’an yin ve yang dengesi üzerine kurulmuş kadim bir Çin sistemidir. Yeryüzü ile gökyüzünün birlikteliği ve zıtlıkların uyumu, mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarlarındandır.
Bireyin içsel dayanıklılığını arttırmak, hastalıklara karşı bedeni güçlendirmek ve karakteri geliştirmek bu sistemin amaçlarındandır.

T’ai Chi, Kung-fu’nun bir dalı olup içsel bir dövüş sanatıdır. Kas gücündense, ‘‘Chi’’ enerjisini (yaşam enerjisini, nefesi) kullanır. Uzun süreli tekrarlar ile bilinç altına işler ve reflekslerimizi eğitir; böylece acil durumlarda kullanırız.

T'ai Chi hareketli meditasyondur. Bedeni tek parça olarak hareket ettirme sanatıdır. Kalp ve zihin bütünlüğünü kurmaya yarar. Yavaş ve akıcı hareket serilerinden oluşur. ‘Yumuşak sertten üstündür’ felsefesini benimser ve su elementi ile özdeşleştirilir. Yavaş ve akıcı hareketler zamanla bedendeki tıkanıklıkları açar, eklem ve kasları gevşetir, zihni sakinleştirir ve yaşam enerjimizi güçlendirir. İdeal uygulayıcı sakin ve dingin bir zihin ile duygularını gözlemler; canlı, zinde bir beden ve sabırlı konsantrasyon ile günlük hayatına devam eder.

Ders İçeriği


Başlangıç seviyesi derslerde T’ai Chi formlarına geçmeden önceki temel hareket, duruş ve kavramları öğreneceğiz. En temel hareketler olan top çevirme, ipek eğirme ve yürüyüşler ile çalışacağız. Ağaç duruşları ile duruşumuzu düzeltip, üç hazine olarak geçen “dantiyen” (içsel simya) bölgeleri; Ching, Chi ve Shen bölgelerini gözlemleyip, alt dantiyen odaklı çalışacağız.
Zıt güçlerin bir arada kullanılmasıyla farkındalığı uyandırırken, bedendeki yin bölgeleri yumuşatırken, yang bölgelerin direncini arttıracağız. Zıt güçlerin bir arada kullanılmasıyla; batmak (suya bir cismin batması), püskürmek (volkan patlaması), geri tepme (ağaç dalını çekince geri dönmesi), köklenme ve uzama (ağacın köklenip uzaması) gibi doğada gözlemleyebileceğimiz güç dengelerini hareketlerimizde keşfedeceğiz.

T’hai Chi dersleri pazartesi ve perşembe günleri yapılacaktır.

Pazartesi grubu
İlk ders: 11 Nisan
Saat: 19:00 - 20:15

Perşembe grubu
İlk ders: 14 Nisan
Saat: 14:00 - 15:30

Fiyat: Tek Ders: 50 TL + KDV / 4 Ders: 160 TL + KDV

Ece Dündaralp


T’ai Chi öğrenmeye 2008 yılında Seçkin Köknar ile başladım. 2010 yılında Ankara’ya gelen Wudang Pai Ustası İsmet Himmet’in (Youli Han) Beş Hayvan Chigong seminerine katıldım ve kendisinden çok etkilenip Wudang ekolünde eğitimimi sürdürmeye karar verdim. 2010 ve 2012 yılları arasında Seçkin Köknar’ın asistanlığını yaptım. 2012’de Damo Mitchel’in İstanbul’daki Nei Gong seminerine katıldım. Aynı yıl şehir hayatından uzaklaşarak önce Çeşme’de sonrasında da Fethiye’nin bir dağ köyünde yaşamaya başladım. Çalışmalarıma buralarda devam ettim ve ilgilenenlerle öğrendiklerimi paylaşmaya başladım. Esat ataçın da çalışmalarıma katkısı oldu.
2015 yılı Nisan ayında, Wudang Pai’nin 14. jenerasyon Baş Rahibi You Xan De tarafından kurulan Wudang Sanfeng Martial Arts School’da 15. jenerasyon Usta Yuan Limin ve Tian Lifang’dan aldığım üç aylık yoğun eğitim ile T’ai Chi hayatımda yeni bir patikaya girmiş oldum.

Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess


Ön kayıt formu