Ashtanga Yoga - İleri

Son 60 yıldır tüm dünyada uygulanan en popüler yoga disiplini olan Ashtanga Yoga, Hindistan’da “Sri Krishna Pattabhi Jois”un oluşturduğu bir yoga sistemidir.
Ashtanga yoga belirli bir sırayla uygulanan hareket serilerini içerir ve “vinyasa” olarak bilinen, nefes ve hareketin birlikte akışını sağlayan bir sistem kullanır.

Uygulama sırasında nefesin ve hareketin senkronize edilmesi bedeni ısıtır, kanı temizler ve kanın bedende özgürce dolaşımını sağlar. Bu sirkülasyon, toksinlerin atılmasını sağlar, eklem ağlarına iyi gelir. Bedene güç, esneklik ve sağlık getirir.

Bir süre Orta seviye Hatha ve Vinyasa ve Ashtanga Yoga - Orta seanslarına katıldıktan sonra bu Ashtanga Yoga - İleri seviyesindeki seanslara katılabilirsiniz.

Ashtanga üç ana unsurdan beslenir; Doğru Nefes Ujjayi nefes – Asana poz - Drishti göz odak noktası

Bu unsurlar bir arada ve düzenli bir şekilde uygulandığında kişiye derin bir farkındalık kazandırır. Böylece fiziksel, ruhsal ve zihinsel potansiyelin artmasını sağlar.

Hamile Yogası / Pregnancy Yoga

Gebelik süresince düzenli yapılan Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hem daha rahat bir hamilelik geçirmenize hem de doğuma hazırlanmanıza yardımcı olur. Hamilelik süresinde fiziksel kondisyonunuzu korumanıza yardım eder. Bedeniniz ve nefesiniz ile olan ilişkinizi güçlendirip hamilelik döneminde beden içinde yaşanan değişikliklere rahat rahat adapte olmanızı sağlar. Büyüyen karınla birlikte artan duruş bozukluğu kaynaklı beden ağrılarını en aza indirir. Hamilelik boyunca yapılan meditasyon ve nefes çalışmaları, doğum anında rahat nefesler alarak sakin kalmanızı ve doğum dalgalarıyla daha rahat başa çıkabilmenizi sağlar.

Anne Bebek Yogası / Mother Baby Yoga (Ekstra ücretlidir. Rezervasyon gereklidir. Pazartesi 19:00'a kadar rezervasyon yaptırabilirsiniz.)

Anne bebek yogası seansları 8 haftalıktan büyük bebeklerinizle katılabileceğiniz, hem sizin hem bebeğinizin yapacağı yoga hareketlerinden, meditasyonlardan, şarkılardan oluşan bir saatlik eğlenceli bir seanstır. Doğumdan sonra bir süre evde vakit geçiren anne ve bebeklerin ev dışı ortama uyum sağlamasında önemli bir yer tutan anne bebek yogası seanslarında, emzirmek-uyumak- ağlamak gibi bebeklere ve annelere özgü her şey serbesttir. Emeklemeye başlamamış daha büyük bebekler için ise harekete yönlendirici, uyku ve gaz problemlerine çözümler sunar. Faydaları;
Anne Bebek yogası bebeğinizin fizyolojik ve psikolojik gelişimine katkıda bulunurken, sizin de doğum sonrası toparlanmanıza destek olur.
Bebeğinizle birebir iletişiminizi artıran bir ortam sağlar, seans sırasında öğrenilen eğlenceli şarkılar, hareketler, masajlar sayesinde evinizde de uygulayabileceğiniz yöntemler öğrenirsiniz.
Bebeğin uyku düzeninin gelişmesinde, beslenme alışkanlıklarında, duyusal ve bilişsel gelişiminde faydalı olabilecek bilgiler edinirsiniz.
Sizin için belki de en önemlisi sizinle aynı dönemlerden geçen, benzer şeyleri yaşayan annelerle bir arada olma imkanına sahip olursunuz.

Yoga Terapi/Yoga Therapy

Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile ilgilenir. Yoga tecrübesine gerek yoktur, her yaştaki kişi rahatlıkla katılabilir. Yogaya başlamak istiyor ama zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve daha çok nefesle kalıp yumuşak akışlar yapmak istiyorsanız Yoga Terapi sizin için ideal. Diğer taraftan bir süredir yoga uygulamanız var ise beden farkındalığının gelişmesine destek olan, yumuşak ve derin bir uygulamadır. Nefesle birlikte yapılan basit akışlarla, kasılı kasların gevşemesi ve zayıf kasların güçlenmesiyle bu bölgelerde olan sirkülasyonun artmasını sağlar. Bel ve boyun fıtığı, siyatik, omurga rahatsızlığı kamburluk, skolyoz gibi olan kişiler bu seanslardan faydalanabilir. Belirli bir sorununuz olmasa da bu seanslara omurganın güçlenmesi ve esnekliğini arttırmak için katılabilirsiniz.

Yin Yoga

Diğer Yoga pratiklerinden farklı olarak, kaslarla birlikte aynı zamanda bağ dokulara da odaklandığımız, dolayısıyla bedeni çok daha derinden etkileyen bir uygulamadır. Bağ dokular, kas dokularına oranla daha sert olduğundan bu bölgelere ulaşabilmek için pozlarda normalden daha uzun süre kalırız. Yin Yoga sayesinde pozun getirdiği zihinsel ve bedensel “sınırda olma” hissine rağmen gevşemeyi öğreniriz. Yin Yoga; koşu, fitness, dans gibi tüm “Yang” uygulamalarınızı ve aktif Yoga pratiğinizi dengeleyen, bendene teslimiyeti ve gevşemeyi öğreten bir tekniktir.
 
Başlangıç seviyesine uygundur.

Tao Vinyasa

Paul ve Suzee Grilley tarafından geliştirilen bu yang yoga tarzında üç akış bulunur Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha . Hara bölgesi üzerine odaklanan bu yoga sisteminde klasik yoga pozları modern dans ve Uzakdoğu Dövüş Sanatları ile harmanlanmıştır. Bu pratikte önemli olan kişinin kendi bedenini ve anatomik özelliklerini fark ederek, bedeninin ve duyularının sesiyle daha akışkan ve rahat bir şekilde hareket etmesidir. Bedeni güçlendiren, kan basıncını arttıran ve denge geliştiren Tao Vinyasa seansları her seviyeden ve yaştan kişiye açıktır.

Meditasyon (Bağış)/ Meditation (Donation based)

Nefess Yoga’da farklı yoga uygulamalarında çeşitli pozların içine girip çıkarak esneyen bedenler artık biraz daha sessiz, biraz daha dingin kalmaya başlıyor.

Meditasyon oturumlarında bedeni hareketsizliğe ve uzun süre sessizliğe davet ederken zihne de bir sessizlik daveti sunuluyor. Zen ve Farkındalık uygulamaları yaptığımız bu oturumlara herkes katılabilir.

Meditasyon seansları gündelik hayatta sürekli hareketli zihin için biraz olsun dinlenme fırsatı yaratmaya yardımcı olabiliyor.

Meditasyon oturumları Nefess’in ilk başladığı zamandan bu yana herkese açıktır. Nefess’te ders veren meditasyon pratiğini paylaşan eğitmenler bu alanı açmakta ve bir karşılık beklemeden gönülden vermektedirler. Bu alan sayesinde sayısız insana temas ediyoruz.

Meditasyon oturumlarına devamlılığı açısından, alma-verme dengesini kurmak adına bağış usulünde bir katkı uygun gördüğünüz miktar koymanızı öneriyoruz.

Çocuk Yogası (Ekstra ücretlidir. Dersten bir gün öncesine kadar rezervasyon yaptırmak gereklidir.)

Çocuk yogası 3-7 yaş , çocuklara doğru nefes almayı, hayal güçlerini kullanarak hem yoga duruşlarını uygulamayı hem de varolan beden esnekliklerini korumayı öğretmeyi amaçlar. Çocuk yogasının, fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok faydası vardır. Özellikle bu yaş grubunda çocuklar, enerji dolu ve daha esnek oldukları gibi hayal gücü bakımından da çok açıktırlar.
Çocuk Yogasının da burada onları desteklediği alan ise, yaşamları boyunca bu özellikleri korumalarını ve geliştirmelerini sağlamak, hayal güçlerini kullanırken onları pozlarla asanalarla doğru bir şekilde yönlendirmek, kendilerine olan güvenlerini pekiştirmek, bedenlerini kullanarak nasıl rahatlayabileceklerini öğretmektir.

Çocuk yogası aynı zamanda birçok değişik yoga pozu içerir. Özellikle seans içerisinde yapılan nefes ile ilgili çalışmalar, rahatlama egzersizleri, hareketli pozlar, anlatılan hikayeler aracılığı ile çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefler.

Müzik ve resim ise seans içerisinde kullanılan yardımcı elementlerden sadece ikisidir. Özellikle klasik tarzda müziğin çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Tabi ki hareketlenmeye ihtiyaç duyarsak da pop, rock, jazz tarzında müziklerle seansın enerjisini arttırabiliriz.

Her seansın kendi içinde bir dinamiği vardır.

Çocuklara aynı zamanda varoldukları grubun içinde birey oldukları gibi, o grubun bir parçası olarak varolmaları konusunda da yardımcı olur.

Kendi alanlarında çalışırken, oyunlara katılırken, hem tek başlarına hareket edip hem de grup ile birlikte, birbirlerinin alanlarına saygı duyarak da hareket etmeleri konusunda yardımcı olur.

Oyunlardan bahsetmişken, yogada oynanan oyunların en büyük özelliği ise; rekabet olmaması, çocukların kendilerini bu baskıda hissetmeden, kazanan ya da kaybeden olmadan eğlenerek oyunlara katılmalarıdır. Tam bu noktada da grup çalışması ön plana çıkar.

 

Hatha Yoga - Temel

Yogaya yeni başlayanlara yoga pozlarının temellerinin paylaşıldığı bu seanslar, yogayla, bedenle, nefesle tanışmak, incinmeden ilerlemek isteyenler için uygundur. Seanslarda akış ağırlıklı yoga asanaları uygulanır. Hatha Yoga - Temel seansları, ilk kez yoga yapanlar için daha çok temel duruşları ve nefes farkındalığını kapsar. Yeni başlayanlara öncelikle en az on seans Hatha Yoga - Temel seanslarına katılmaları önerilir.

Vinyasa Yoga - Temel

Vinyasa kelimesi ‘özel bir biçimde yerleştirmek’ anlamına gelir. Vinyasa tarzında bir seansta bedeni farkındalık içinde, nefesle aynı hızda hareket ettirmeyi araştırırız.
 
Vinyasa Yoga - Temel seansları, vinyasa tarzına bir giriş niteliği taşır ve temel yoga pozları çeşitli egzersizler içinde detaylandırıldığı gibi, aynı zamanda yavaş, düzenli bir tempoda güneşe selam akışı içine dahil edilerek, akışa adapte olmak öğrenilir.

Hatha Yoga - Orta

Hatha Yoga tarzında yapılan Yoga I-II seansları hem yogaya yeni başlayanlara en az 10 seansa katılmış olan hem de bir süredir yoga yapan deneyimli olanlara da uygundur. Bu seansta, temel pozların yer aldığı yoga serileri, ara ara farklı orta ileri seviye pozlarla desteklenir, harmanlanır. Hareket nefes eş zamanlılığı ile ilgili çalışmaların da yapıldığı bu seansta, seri içerisinde yavaşlayabilmenin ve pozlarda uzun süre rahatça kalabilmenin yolları araştırılır.

Vinyasa Yoga - Orta

Vinyasa kelimesi ‘özel bir biçimde yerleştirmek’ anlamına gelir. Vinyasa tarzında bir seansta bedeni farkındalık içinde, nefesle aynı hızda hareket ettirmeyi araştırırız.

Vinyasa Yoga - Orta seanslarında tempo biraz daha yükselir ve Vinyasa Yoga - Temel seansında geliştirilen nefes ile farkındalık içindeki hareketin üzerine daha detaylı bilgiler eklenir. Bu seanslara katılmadan önce Vinyasa - I seanslarına bir süre devam etmiş olmanız tavsiye edilir.

Yin/Yang

Ying Yang seansında dinamik ve güvenli bir Yang pratik ile Yin Yoga’nın meditatif, uygulaması birleşmiştir. Bu kuvvetli ama aynı zamanda dingin pratik ile bedendeki Yin ve Yang dokular güçlenir; kişiye kendi sınırlarının farkına varması ve o sınırları kabul edip gevşemesi için alan açılır.

Meditasyon Günlükleri

“Bedende içinde zihni barındırmayan tek bir nokta bile yoktur”
-Gündelik Yaşamda Zen kitabından-

Meditasyon algımız çoğu zaman gündelik yaşamdan bağımsız, bizi farklı boyutlara taşıyacakmış gibi görünen üst bir değer olarak karşımıza çıkmakta. Oysa yaşam içinde meditasyonu kullanmak, daha ziyade her ne ile uğraşıyorsak ona, meditatif bir hal ile yaklaşmak mümkün. Yazmak, gündelik zen pratiklerinin en önde gelenlerinden biri. Biz de bu oturumda yazı ile meditasyonu birleştirip, bedenimizde bulunan her bir zihin açıklığından kağıda neler döküleceğine bakacağız. Gelirken defter ve kalemlerinizi unutmayınız.

 

Kundalini Yoga

Kundalini saf yaşamsal enerjidir. Omurganın en altında yer alan üçgen sakrum kemiğinin içinde yer alır. Anlamı “Farkındalık” tır ve herkesin içinde olan atıl durumdaki Kundalini enerjisi uyandırır.
Zihin, beden ve ruh arasındaki ilişkiyi sağlayıp hizalayan en hızlı teknolojidir. Fiziksel dayanıklılık, zihinsel netlik ve duygusal dengeyi sağlamak için çok güçlü bir sistem olup değişme gücü ve cesareti verir.
Kundalini Yoga; hareket asana , nefes pranayama , mantra ses titreşimi ve meditasyon bileşiminden oluşur. Diğer yoga çeşitlerinden farkı; bu 4 bileşen aynı anda kullandığında enerji akışının çok daha hızlı etki etmesidir.
Kundalini yogada her ders farklı bir konu işlenir; örneğin, sinir sistemi, böbrek, mide, karaciğer, akciğer vb. üzerine çalışılır. Aynı zamanda spritüel
olarak bu organlara bağlı duygular da yoğun bir şekilde ele alınır. Örneğin; böbrekle birlikte korkuyu, karaciğerle ise öfke ele alınır.
Derin bir bilinçaltı çalışmasıdır; gizli kalmış, bastırılmış duygu, olay, kişi ne varsa bilinç seviyesine çıkararak farkına varmanızı ve sıkışmış duyguların şifalanmasını sağlar. Bu arınma, bazen bir ders sırasında gözyaşı, bazen bir hareketi yaparken sinir, bazen de kendinizi çok daha hafiflemiş hissederek yansır. Her zaman neyi düzelttiğinizi veya kabul ettiğinizi tam olarak anlamlandıramasanız da Kundalini Yoga hem ruhunuz ve zihniniz, hem de fiziksel bedeniniz üzerine çalışarak bu enerjiyi kısa sürede aktive edip kendi ışığınızın farkına varmanızı sağlar.

Kundalini Yoga ve Meditasyon’nun Faydaları:
-Farkındalık duygusunu canlandırır -Esnek bir omurga sağlar -Akciğerin kapasitesini genişletir -Kan basıncını dengeler
-Stresi azaltır, sakinleştirir
-Enerji seviyesini yükseltir
-Fiziksel bedeni güçlendirir
-Duygusal dengeyi sağlar
-Zihinsel netlik kazandırır
-Yaşlanmayı yavaşlatır
-Sinir sistemini güçlendirir
-Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir -Bilinci yeniden programlar
-Kişisel değişimi ve dönüşümü destekler.

Somatik Yoga

Somatik Yoga’nın amacı; pozları ya da hareketleri öğrenmek değil, o pozun içindeki yolları, hareket imkanlarını açığa çıkarmaktır. Bu nedenle ders, temel pozları yaparken zihinsel farkındalığın iskelete, kemiklere ve bedenin içindeki akışa yönlendirilmesine odaklanır. Farkındalığın iskelete, kemiklere, bedenin içerisindeki akışa yöneltilmesiyle temel pozlardaki derinlik ortaya çıkar. Tüm pozlarda ulaşılmak istenen; kemiklerin üst üste gelmesi, omurganın içerden uzaması, iskeletin hizalanması, kemiklerin fonksiyonlarının canlandırılması ve ayrıştırma yapılması, pelvik tabanın ve karnın güçlendirilmesidir. Bunu sağlamak için Tülin halihazırda dört senelik eğitiminin son yılına girdiği “Bones for Life” BFL eğitiminden elde ettiği somatik deneyimlerden yola çıkıyor. Bunun yanı sıra aldığı “Jnana” Bilgi Yogası ve “Meditasyonda Uzmanlık Programı” eğitimleri sayesinde meditasyon ve bazı nefes teknikleri ile mantra ve mudraları kullanarak temel pozlarda ve dersteki hedef pozda derinleşmeyi sağlamayı hedefler. Tülin ile Somatik Yoga ile bedenin içerisinde dönen akışla ilgili farkındalığınız artacak; omurganızın içeriden uzadığını, daha köklenmiş buna karşılık iskeletinizin hizalanmış ve de daha hafif olduğunu hissedeceksiniz. Aynı zamanda mudralar, mantralar ile nefes ve meditasyon teknikleriyle tanışma fırsatı bulacaksınız.

Mysore Stili Ashtanga (En geç 19:15'e kadar giriş yapılabilir. Entrance available till 19:15. Ekstra üyelik gereklidir.)

Adını Hindistan’ın Mysore kentinden alan Self Pratik yöntemi bu metodun temelini oluşturur. Self pratik yötemi ile geleneksel olarak Ashtanga Yoga’da kişiye ilk olarak güneşe selamlar ve son bitiriş pozu öğretilir. Kişi bu hareketleri grup içerisinde kendi ritminde tekrar ederek ezberler.Zamanı geldiğinde kişinin kapasitesine göre, yeni pozlar verilir.Başlangıçta doğal olarak kısa süren pratik 30-45dk zamanla uzayabilir 1-2 saat. Sistem her kişiye adapte edilerek basitten karmaşığa doğru ilerlediği için, her seviyede insan, pratiğin içerisinde güvenli bir şekilde derinleşme fırsatı bulur.

Başlangıç seviyesine uygundur.

Ashtanga Yoga (Her seviyeye açık)

Son 60 yıldır tüm dünyada uygulanan en popüler yoga disiplini olan Ashtanga Yoga, Hindistan’da “Sri Krishna Pattabhi Jois”un oluşturduğu bir yoga sistemidir.
Ashtanga yoga belirli bir sırayla uygulanan hareket serilerini içerir ve “vinyasa” olarak bilinen, nefes ve hareketin birlikte akışını sağlayan bir sistem kullanır.

Uygulama sırasında nefesin ve hareketin senkronize edilmesi bedeni ısıtır, kanı temizler ve kanın bedende özgürce dolaşımını sağlar. Bu sirkülasyon, toksinlerin atılmasını sağlar, eklem ağlarına iyi gelir. Bedene güç, esneklik ve sağlık getirir.

Bir süre diğer seanslara Hatha ve Vinyasa katıldıktan sonra bu Ashtanga yoga seanslarına katılabilirsiniz.

Arzu & Yelina ile Hatha Yoga Uzmanlığında Derinleşme Programı

Arzu & Yelina ile Hatha Yoga Uzmanlığında Derinleşme Programı

Arzu & Yelina ile Hatha Yoga Uzmanlığında Derinleşme Programı

Yin Yoga - Staj (Kontenjan sınırlıdır. Rezervasyon gereklidir.)

Hatha Yoga Uzmanlığında Derinleşme Programı Tanıtım Buluşması (Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)

Hatha Yoga Uzmanlığında Derinleşme Programı Tanıtım Buluşması / Sohbet(Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)

Arzu & Yelina ile 200 Saat Temel Hatha Yoga Uzmanlaşma Programı Tanıtım Buluşması / Sohbet (Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)

Arzu & Yelina ile 200 Saat Temel Hatha Yoga Uzmanlaşma Programı Tanıtım Buluşması (Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)

Vinyasa Yoga - Temel - Staj

Vinyasa kelimesi ‘özel bir biçimde yerleştirmek’ anlamına gelir. Vinyasa tarzında bir derste bedeni farkındalık içinde, nefesle aynı hızda hareket ettirmeyi araştırırız. Vinyasa 1 dersleri, vinyasa tarzına bir giriş niteliği taşır ve temel yoga pozları çeşitli egzersizler içinde detaylandırıldığı gibi, aynı zamanda yavaş, düzenli bir tempoda güneşe selam akışı içine dahil edilerek, akışa adapte olmak öğrenilir. Bu derslerde düzenli nefes ve nefesle hareket vurgusuna yoğun bir vurgu vardır.

Nefess Yoga Mezunlar Buluşması

Nefess Yoga; yıllar içinde gerçekleştirilen Uzmanlaşma Programları ile sizlerin de dahil olduğu büyük bir aile oldu. Uzun zamandır Nefess Yoga Mezunlarımızla bir araya gelmeyi arzu ediyoruz. 300 Saat İleri Seviye Programımızı başlatmaktan ötürü heyecanlıyız. Sizleri bu genişleyen çemberde farklı yaklaşımlardan ve öğretilerden beslenen programlarımızı bir arada sunduğumuz 300 Saatlik İleri Seviye Programımızı da tanıtacağımız Mezunlar Buluşması’na davet etmek istiyoruz.

Didem Çekigil ile Nörobilimsel Yaklaşımla Yoga Uzmanlığında Özgünleşmek

Didem Çekigil ile Nörobilimsel Yaklaşımla Yoga Uzmanlığında Özgünleşmek

Reiki 2 Pratik Atölyesi ( Ekstra Ücretlidir.)

Asu Somer ile 200 Saat Yin Yoga Uzmanlaşma Programı Tanıtım Buluşması / Sohbet (Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)

Asu Somer ile 200 Saat Yin Yoga Uzmanlaşma Programı Tanıtım Buluşması (Ücretsizdir. Rezervasyon gereklidir.)