Ashtanga (Yoga II)

Son 60 yıldır tüm dünyada uygulanan en popüler yoga disiplini olan Ashtanga Yoga, Hindistan’da “Sri Krishna Pattabhi Jois”un oluşturduğu bir yoga sistemidir.
Ashtanga yoga belirli bir sırayla uygulanan hareket serilerini içerir ve “vinyasa” olarak bilinen, nefes ve hareketin birlikte akışını sağlayan bir sistem kullanır.

Uygulama sırasında nefesin ve hareketin senkronize edilmesi bedeni ısıtır, kanı temizler ve kanın bedende özgürce dolaşımını sağlar. Bu sirkülasyon, toksinlerin atılmasını sağlar, eklem ağlarına iyi gelir. Bedene güç, esneklik ve sağlık getirir.

Ashtanga üç ana unsurdan beslenir; Doğru Nefes Ujjayi nefes – Asana poz - Drishti göz odak noktası

Bu unsurlar bir arada ve düzenli bir şekilde uygulandığında kişiye derin bir farkındalık kazandırır. Böylece fiziksel, ruhsal ve zihinsel potansiyelin artmasını sağlar.

Hamile Yogası / Pregnancy Yoga

Gebelik süresince düzenli yapılan Yoga, Nefes ve Meditasyon çalışmaları hem daha rahat bir hamilelik geçirmenize hem de doğuma hazırlanmanıza yardımcı olur. Hamilelik süresinde fiziksel kondisyonunuzu korumanıza yardım eder. Bedeniniz ve nefesiniz ile olan ilişkinizi güçlendirip hamilelik döneminde beden içinde yaşanan değişikliklere rahat rahat adapte olmanızı sağlar. Büyüyen karınla birlikte artan duruş bozukluğu kaynaklı beden ağrılarını en aza indirir. Hamilelik boyunca yapılan meditasyon ve nefes çalışmaları, doğum anında rahat nefesler alarak sakin kalmanızı ve doğum dalgalarıyla daha rahat başa çıkabilmenizi sağlar.

Ashtanga Mysore

Mysore stili; adını Hindistan’ın Mysore kentinden alan Self Pratik yöntemi bu metodun temelini oluşturur.
Self pratik yöntemi ile geleneksel olarak Ashtanga Yoga’da kişiye ilk olarak güneşe selamlar ve son bitiriş pozu öğretilir. Öğrenci bu hareketleri grup içerisinde kendi ritminde tekrar ederek ezberler.Zamanı geldiğinde kişinin kapasitesine göre, yeni pozlar verilir.Başlangıçta doğal olarak kısa süren pratik 30-45dk zamanla uzayabilir 1-2 saat .Sistem her öğrenciye adapte edilerek basitten karmaşığa doğru ilerlediği için, her seviyede insan, pratiğin içerisinde güvenli bir şekilde derinleşme fırsatı bulur.

Hafta da bir ve ya iki defa yapılan LED hocanın yönlendirdiği Derslerde, sabitlenmiş pozların sıralaması ve nefes alış veriş yerleri öğrenilir.

Anne Bebek Yogası / Mother Baby Yoga (Önceki akşam 15:30 'a kadar rezervasyon yaptırılması gerekmektedir.))

Anne bebek yogası seansları 8 haftalıktan büyük bebeklerinizle katılabileceğiniz, hem sizin hem bebeğinizin yapacağı yoga hareketlerinden, meditasyonlardan, şarkılardan oluşan bir saatlik eğlenceli bir seanstır. Doğumdan sonra bir süre evde vakit geçiren anne ve bebeklerin ev dışı ortama uyum sağlamasında önemli bir yer tutan anne bebek yogası seanslarında, emzirmek-uyumak- ağlamak gibi bebeklere ve annelere özgü her şey serbesttir. Emeklemeye başlamamış daha büyük bebekler için ise harekete yönlendirici, uyku ve gaz problemlerine çözümler sunar. Faydaları;
Anne Bebek yogası bebeğinizin fizyolojik ve psikolojik gelişimine katkıda bulunurken, sizin de doğum sonrası toparlanmanıza destek olur.
Bebeğinizle birebir iletişiminizi artıran bir ortam sağlar, seans sırasında öğrenilen eğlenceli şarkılar, hareketler, masajlar sayesinde evinizde de uygulayabileceğiniz yöntemler öğrenirsiniz.
Bebeğin uyku düzeninin gelişmesinde, beslenme alışkanlıklarında, duyusal ve bilişsel gelişiminde faydalı olabilecek bilgiler edinirsiniz.
Sizin için belki de en önemlisi sizinle aynı dönemlerden geçen, benzer şeyleri yaşayan annelerle bir arada olma imkanına sahip olursunuz.

Yoga Terapi/Yoga Therapy

Yaşam kalitesinin iyileştirilmesi ile ilgilenir. Yoga tecrübesine gerek yoktur, her yaştaki kişinin rahatlıkla katılabilir. Yogaya başlamak istiyor ama zorlanacağınızı düşünüyorsanız ve daha çok nefesle kalıp yumuşak akışlar yapmak istiyorsanız Yoga Terapi sizin için ideal. Diğer taraftan bir süredir yoga uygulamanız var ise beden farkındalığının gelişmesine destek, yumuşak ve derin bir uygulama. Bedenin hafif pozlar ile nasıl güçlendiğine şaşıracaksınız. Nefesle birlikte yapılan basit akışlarla, kasılı kasların gevşemesi ve zayıf kasların güçlenmesiyle bu bölgelerde olan sirkülasyon artacak. Bununla bağlantılı olarak beden hareket ve esnekliliğini geri kazanacak, duruş iyileşecek, iskelet sistemi yeniden hizalanacak ve sinir-kas sistemi mevcut hareket kalıplarının farkına vararak daha fonksiyonel hareket kalıplarını öğrenecek. Bel ve boyun fıtığı, siyatik, omurga rahatsızlığı kamburluk, skolyoz gibi olan kişiler bu seanslardan faydalanabilir. Belirli bir sorununuz olmasa da bu seanslara omurganın güçlenmesi ve esnekliğini arttırmak için katılabilirsiniz.

Yin Yoga

Diğer Yoga pratiklerinden farklı olarak, kaslarla birlikte aynı zamanda bağ dokulara da odaklandığımız, dolayısıyla bedeni çok daha derinden etkileyen bir uygulamadır. Bağ dokular, kas dokularına oranla daha sert olduğundan bu bölgelere ulaşabilmek için pozlarda normalden daha uzun süre kalırız. Yin Yoga sayesinde pozun getirdiği zihinsel ve bedensel “sınırda olma” hissine rağmen gevşemeyi öğreniriz. Yin Yoga; koşu, fitness, dans gibi tüm “Yang” uygulamalarınızı ve aktif Yoga pratiğinizi dengeleyen, bendene teslimiyeti ve gevşemeyi öğreten bir tekniktir.

Tao Vinyasa

Paul ve Suzee Grilley tarafından geliştirilen bu yang yoga tarzında üç akış bulunur Altın Tohum, Savaşçı ve Uçan Ejderha . Hara bölgesi üzerine odaklanan bu yoga sisteminde klasik yoga pozları modern dans ve Uzakdoğu Dövüş Sanatları ile harmanlanmıştır. Bu pratikte önemli olan kişinin kendi bedenini ve anatomik özelliklerini fark ederek, bedeninin ve duyularının sesiyle daha akışkan ve rahat bir şekilde hareket etmesidir. Bedeni güçlendiren, kan basıncını arttıran ve denge geliştiren Tao Vinyasa seansları her seviyeden ve yaştan kişiye açıktır.

Meditasyon (Ücretsizdir.)/ Meditation (Free class)

Nefess Yoga da farklı yoga uygulamalarında çeşitli pozların içine girip çıkarak esneyen bedenler artık biraz daha sessiz, biraz daha dingin kalmaya başlıyor.
Bedenin bu sessizliği bir zaman sonra zihne de dinginlik getirmeye başlıyor.

Sessiz ve hareketsiz oturuşlarda kaldığımız meditasyon oturumarında bedeni uzun süre sessizliğe davet ederken zihne de bir sessizlik daveti sunuluyor.

Meditasyon seansları gündelik hayatta sürekli hareketli zihin için biraz olsun dinlenme yaratmaya yardımcı olabiliyor.

 

Çocuk Yogası (Ekstra ücretlidir. Dersten bir gün öncesine akşam 19:00’a kadar rezervasyon yaptırmak gereklidir.)

Çocuk yogası 3-7 yaş , çocuklara doğru nefes almayı, hayal güçlerini kullanarak hem yoga duruşlarını uygulamayı hem de varolan beden esnekliklerini korumayı öğretmeyi amaçlar. Çocuk yogasının, fiziksel olduğu kadar psikolojik olarak da çok faydası vardır. Özellikle bu yaş grubunda çocuklar, enerji dolu ve daha esnek oldukları gibi hayal gücü bakımından da çok açıktırlar.
Çocuk Yogasının da burada onları desteklediği alan ise, yaşamları boyunca bu özellikleri korumalarını ve geliştirmelerini sağlamak, hayal güçlerini kullanırken onları pozlarla asanalarla doğru bir şekilde yönlendirmek, kendilerine olan güvenlerini pekiştirmek, bedenlerini kullanarak nasıl rahatlayabileceklerini öğretmektir.

Çocuk yogası aynı zamanda birçok değişik yoga pozu içerir. Özellikle seans içerisinde yapılan nefes ile ilgili çalışmalar, rahatlama egzersizleri, hareketli pozlar, anlatılan hikayeler aracılığı ile çocukların yaratıcılıklarını geliştirmeyi hedefler.

Müzik ve resim ise seans içerisinde kullanılan yardımcı elementlerden sadece ikisidir. Özellikle klasik tarzda müziğin çocuklar üzerinde sakinleştirici bir etkisi vardır. Tabi ki hareketlenmeye ihtiyaç duyarsak da pop, rock, jazz tarzında müziklerle seansın enerjisini arttırabiliriz.

Her seansın kendi içinde bir dinamiği vardır.

Çocuklara aynı zamanda varoldukları grubun içinde birey oldukları gibi, o grubun bir parçası olarak varolmaları konusunda da yardımcı olur.

Kendi alanlarında çalışırken, oyunlara katılırken, hem tek başlarına hareket edip hem de grup ile birlikte, birbirlerinin alanlarına saygı duyarak da hareket etmeleri konusunda yardımcı olur.

Oyunlardan bahsetmişken, yogada oynanan oyunların en büyük özelliği ise; rekabet olmaması, çocukların kendilerini bu baskıda hissetmeden, kazanan ya da kaybeden olmadan eğlenerek oyunlara katılmalarıdır. Tam bu noktada da grup çalışması ön plana çıkar.

 

Yoga I - Hatha

Stüdyomuzda verilen Yoga I seansları Hatha yoga tarzıdır. Yogaya yeni başlayanlara yoga pozlarının temellerinin paylaşıldığı bu seanslar, yogayla, bedenle, nefesle tanışmak, incinmeden ilerlemek isteyenler için uygundur. Seanslarda akış ağırlıklı yoga asanaları uygulanır. Yoga I, ilk kez yoga yapanlar için daha çok temel duruşları ve nefes farkındalığını kapsar. Yeni başlayanlara öncelikle en az on seans Yoga I seanslarına katılmaları önerilir.

Yoga I - Vinyasa

Vinyasa kelimesi ‘özel bir biçimde yerleştirmek’ anlamına gelir. Vinyasa tarzında bir seansta bedeni farkındalık içinde, nefesle aynı hızda hareket ettirmeyi araştırırız. Vinyasa 1 seansları, vinyasa tarzına bir giriş niteliği taşır ve temel yoga pozları çeşitli egzersizler içinde detaylandırıldığı gibi, aynı zamanda yavaş, düzenli bir tempoda güneşe selam akışı içine dahil edilerek, akışa adapte olmak öğrenilir. Bu seanslarda düzenli nefes ve nefesle hareket vurgusuna yoğun bir vurgu vardır.

Yoga II - Vinyasa

Vinyasa 2 seanslarında Vinyasa 1 ve 1-2 seanslarında geliştirilen nefes ile farkındalık içindeki hareketin üzerine daha süptil ve içsel çalışmalar da eklenir. Akışların içine orta ve ileri seviye pozlar da dahil olmaya başlar. Temel Yoga pratiklerine Yoga I göre daha yoğun pranayama ve meditasyon çalışmaları yapılır. Nefesle kalmayı sürdürerek fiziksel güç ve dayanıklılık geliştirilir. Bu seanslara katılmadan önce vinyasa 1-2 seanslarına bir süre devam etmiş olmanız ve güneşe selam serilerine aşina olmanız tavsiye edilir.

Yoga I-II - Hatha

Hatha Yoga tarzında yapılan Yoga I-II seansları hem yogaya yeni başlayanlara en az 10 seansa katılmış olan hem de bir süredir yoga yapan deneyimli olanlara da uygundur. Bu seansta, temel pozların yer aldığı yoga serileri, ara ara farklı orta ileri seviye pozlarla desteklenir, harmanlanır. Hareket nefes eş zamanlılığı ile ilgili çalışmaların da yapıldığı bu seansta, seri içerisinde yavaşlayabilmenin ve pozlarda uzun süre rahatça kalabilmenin yolları araştırılır.

Yoga I-II - Vinyasa

Vinyasa 1-2 seanslarında tempo biraz daha yükselir ve Vinyasa 1 seansında geliştirilen nefes ile farkındalık içindeki hareketin üzerine daha detaylı bilgiler eklenir. Akışların içine daha orta ve ileri seviye pozlara hazırlayan asanalar dahil olmaya başlar. Orta ve ileri seviye pozların elementleri incelenir. Pranayama ve meditasyona giriş yapılır. Bu seanslara katılmadan önce Vinyasa 1 seanslarına bir süre devam etmiş olmanız tavsiye edilir.

Yoga I - Yin/Yang

Ying Yang seansında dinamik ve güvenli bir Yang pratik ile Yin Yoga’nın meditatif, uygulaması birleşmiştir. Bu kuvvetli ama aynı zamanda dingin pratik ile bedendeki Yin ve Yang dokular güçlenir; kişiye kendi sınırlarının farkına varması ve o sınırları kabul edip gevşemesi için alan açılır.

Meditasyon Günlükleri (Ücretsizdir.)

“Bedende içinde zihni barındırmayan tek bir nokta bile yoktur”
-Gündelik Yaşamda Zen kitabından-

Meditasyon algımız çoğu zaman gündelik yaşamdan bağımsız, bizi farklı boyutlara taşıyacakmış gibi görünen üst bir değer olarak karşımıza çıkmakta. Oysa yaşam içinde meditasyonu kullanmak, daha ziyade her ne ile uğraşıyorsak ona, meditatif bir hal ile yaklaşmak mümkün. Yazmak, gündelik zen pratiklerinin en önde gelenlerinden biri. Biz de bu oturumda yazı ile meditasyonu birleştirip, bedenimizde bulunan her bir zihin açıklığından kağıda neler döküleceğine bakacağız. Gelirken defter ve kalemlerinizi unutmayınız.

 

Meditatif Perküsyon (Ekstra ücretlidir. İlk defa gelecek kişilerin Pazar 18.00'a kadar rez. yaptırması zorunludur.)

Meditatif perküsyon ile hem incelikli bir şekilde perküsyon çalmayı öğreniyor, hem de zihnimizi odaklayıp, konsantrasyonun doğasını keşfediyor ve onunla neler yapabileceğimizi araştırıyoruz.

Katılmak için müzik bilgisi ya da enstrüman deneyimi gerekmiyor. Sadece öğrenme ve keşfetme niyetiyle gelmeniz yeterli.

Sivananda Staj dersi


Şivananda Yoga bir Hatha Yoga öğretisidir. Swami Sivananda ve öğrencisi Swami Vişnu’nun öğretilerine dayanır. Nefes tekniklerine, ısınmalara ve etkili bir poz sıralamasına sahiptir. Baş duruşu ile başlar, üçgen ile sonlanır. Dengeli bir gelişim için fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhsal pratikleri birleştiren yogik yaşam tarzını öğretir. Bu yaşam tarzı yoganın 5 adımı olarak adlandırılır. Bu adımlar: 1- Doğru egzersiz asana 2- Doğru nefes pranayama 3-Doğru rahatlama şavasana 4- Doğru beslenme satvik 5- Olumlu düşünce vedanta - meditasyon dhyana

12 temel poz ile bedendeki enerji kanalları, çakralar ve psişik merkezler açılır. Pozlar omurganın esnekliğini arttırır, kemikleri güçlendirir, dolaşım ve bağışıklık sistemini uyarır. Doğru nefes alma veya pranayama ile birlikte, asanalar zihni sakinleştirir ve stresi azaltır. Düzenli uygulama ile genel fiziksel ve zihinsel sağlık dengelenir. Odaklanma ve meditasyonla birlikte zihinsel bir egzersiz haline gelir. Düzenli uygulamanın yan ürünleri sağlık, zihin sakinliği, fiziksel, zihinsel ve psişik güçlerden manevi yetilere kadar uzanabilir.

Asanalar, yoga öğretisi uyarınca yaratılış sırasını takip ederler. Bu sıra 7 ana çakra ile temsil edilir. Bir bebeğin rahimde oluşurken belli başlı bir sıralama ile gelişmesi gibi düşünülebilir. 7 ana çakraya tekabül eden tezahür sıralamasıyla Sahasrara’dan başlayarak Muladhara, kök çakraya, doğru aşağı inerler. 12 poz bu yaratılış sıralamasını temsil eder. Bu nedenle önce Sirşasana baş duruşu ile asanalara başlanır. Baş duruşu taç çakrayı etkiler. Sonra balık duruşu ile Anahata çakraya denk gelen timüs bezini ya da kalp çakrasını uyarırız. Ardından öne eğilme ile Manipura yani karın çakrasını etkileyen pozlara geliriz. Kobra ve Çekirge gibi duruşlarda böbrekler ve böbreküstü bezlerine tekabül eden Svadisthanaçakra, yani cinsel organlardan sorumlu olan bölgeyi etkileriz. Son olarak siddhasana ile kök çakra olan Muladhara çakrayı canlandırırız.
Nihayetinde son Asana olan Şavasana’ya geliriz, ceset pozuna. Ceset pozu sıralamayı tersine çevirir artık yaratılışın geri çözülmesi başlar. Yaratılış, aşağıdan yukarıya doğru bir hiza takip ederek çözülür. Şavasana, yani son gevşemede, bilinci bedenin en alt kısmından en üst noktasına doğru geri çekersiniz. Bir insan öldüğünde prana’nın geri çekilmesi de bu sıralamayı izler. Yani asanalar esnasında yaratılış ve çözülmenin sıralamalarından arka arkaya geçersiniz ki bu da bir döngüyü tamamlar.

Yani Swami Vişnudevananda tarafından öğretilen asanalar yaratılışın ve çözülmenin sıralamasını takip eder.

Bu yaratılışın orijinal, ilk halince prana’nın ya da yaşam enerjisinin sistem içerisinde nasıl dolaştığı ve ayrıldığını betimler. Yani pranik seviyede de doğru bir sıralamadır. Pranik seviyede doğru bir sıralama takip edince fiziksel seviyede de doğal olarak doğru bir sıralama oluşturur. Bu nedenle de fiziksel beden üzerinde derin faydalar sağlar.

Gökkuşağı Yogası (Ücretsizdir.)

Arzu ve Yelina ile 200 Saatlik Temel Hatha Yoga Uzmanlaşma Programı Ücretsiz Tanıtım Buluşması - SOHBET

Arzu ve Yelina ile 200 Saatlik Temel Hatha Yoga Uzmanlaşma Programı Ücretsiz Tanıtım Buluşması

Asu Somer ile 200 saat Yin Yoga Uzmanlaşma Programı Tanıtım Buluşması (Rezervasyon gereklidir. Ücretsizdir.)