T'ai Chi Ch'uan; Kung Fu nun bir dalı olan Tai Chi Chuan, Yin ve Yang dengesi üzerine kurulmuş kadim bir Çin sistemidir. Karşıtlıkların uyumlu birlikteliği felsefesi ile bedeni tek parça olarak hareket ettirebilme sanatıdır. Kas gücündense, ‘‘Chi’’ enerjisini kullanır. Yeryüzü ile gökyüzünün birlikteliği zıtlıkların uyumu; mutlu ve sağlıklı yaşamın anahtarlarındandır.

Yavaş ve akıcı hareket serilerinden oluşan T'ai Chi Chuan; Bütünlük ve beden farkındalığını arttırmak, zihnimizi sakinleştirmek için yavaşlamaya ihtiyacımız olduğunu vurgular. Yumuşak sertten üstündür felsefesini benimser ve su elementi ile özdeşleştirilir. İçinde yaşadığımız dünya için suyun önemi ne ise, bedenimizdeki sıvılarda yaşamımız için o kadar önemlidir. Akıcı hareketler ile bedenimizdeki akışkan, iletken iç yapının verimli bir kıvamda kalmasını sağlar. Duruş bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur.

Tai Chi Chuan kendi içinde farklı ekollere ayrılır. Çalışmakta olduğum Wudang Pai, bir manastır ekolüdür ve Daoizmi uygular. “Chi”, Dao’nun yaşam (canlılık) sıfatıdır. Wudang ilkeleri bize kendimizi, dış beden (jing), içsel akış (Chi) ve içsel varoluş (Shen) olarak geliştirmeye ihtiyacımız olduğunu öğretir.

Bu çalışmalar omurgayı canlandırıp duruş bozukluklarının giderilmesine yardımcı olurken yaşam enerjimizin kalitesini de arttırır.

İçerik: 

T'ai Chi Chuan formları belirli hareket serilerinden oluşur. Formlara hazırlık niteliğindeki bu çalışmalarda temel hareketler olan top çevirme, ipek eğirme, yürüyüşler ve Ağaç duruşları ile çalışacağız.
Zıt güçlerin bir arada kullanılması farkındalığı ile bedendeki yin bölgeleri yumuşatırken, yang bölgelerin direncini artıracağız. Köklenme ve genişleme daralma, dairesel akıcı hareket gibi doğada gözlemleyebileceğimiz güç dengelerini hareketlerimizde keşfedeceğiz.

Ücret:

Aylık 4 seans: 200 TL + KDV (Nefess Üyelerine 150 TL + KDV)

Uzman: Ece Dündaralp

Rezervasyon için 0216 550 03 00 nolu numaradan bizi arayabilir ya da aşağıdaki kayıt formunu doldurarak bize ulaşabilirsiniz.


Etkinlik Bilgiler

  • Yer: Nefess Yoga