"Meditasyon dendiğinde, birçoğumuzun gözünde yemyeşil bir ormanda ya da dalgaların sessizce sahile vurduğu bir deniz kıyısında, lotus duruşunda oturan biri canlanıyor. Sanki gündelik yaşamdan kopuk, farklı boyutlara gittiğimiz, “aşkın” bir deneyimden bahsediliyor. Bu yüzden de meditasyonla daha önce hiç ilgilenmemiş olanlar bunu anlaşılmaz bir uğraş olarak algılayabiliyorlar. Oysaki abartılı bir çaba ya da düşündüğünüz kadar çok vakit harcamadan da günlük hayatın akışı içinde meditasyon yapmak mümkün. Tıpkı egzersiz ya da yemek yapmak gibi, yazı yazmak da en önemli gündelik zen pratiklerinden birisi. Yoga eğitmeni Ayşegül Denktaş’ın yazı ve meditasyonu birleştiren “Meditasyon Günlükleri” isimli seansı yazmanın bu yönünü keşfetmemiz için bir imkân sunuyor." 

Yazı: Gamze Kantarcıoğlu

Yazının devamı için tıklayınız.

Yazar: Ayşegül Denktaş

1984 İstanbul doğumlu Ayşegül Denktaş, 2008 senesinde Ege Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun oldu. 2010 senesinde Bilgi Üniversitesi Medya ve İletişim Sistemleri Yüksek Lisans Programına kabul edildi. Derken hayatının sosyal bilimci tarafı yön değiştirdi ve kurucu ortaklarından olduğu Nefess Yoga ile birlikte başka bir perspektif kazandı.

Ayşegül için yoga; hareket ve nefesin birlikteliğinden doğan iyileştirici etkinin, tüm bir gündelik yaşama yayıldığı ve herkesin uygulayabil...